לפרטים\הצעת מחיר
שם:
טלפון:
מייל:
כתובת:
הודעה:
שלח נקה טופס

תמא 38 

תמא 38 זה ראשי תיבות של תכנית מתאר ארצית. לפי תמא 38, קבלנים פרטיים מציעים לוועדי בתים של בניינים קיימים תכנית אטרקטיבית מאוד – שיפוץ כללי של הבניין, חזית הבניין, לובי הבניין, הוספת מעליות אם אין והוספת מרחבים מוגנים אם אין, חיזוק הבניין מפני רעידות אדמה ואפילו הוספת מרפסות וכל זה בחינם לגמרי, מבלי שהדיירים צריכים לשלם ולו שקל אחד. בתמורה, הקבלן מקבל את אישור דיירי הבניין לבנות עד 2 קומות נוספות בבניין, שבהן הוא יבנה דירות אשר אותן יוכל לשווק למכירה.

למרות ההצעות האטרקטיביות של הקבלנים, תמא 38, שאושרה בשנת 2005, נועדה קודם כל להביא למצב שבו הרוב המכריע של בנייני מגורים בישראל יהיה מוגן מפני רעידות אדמה. גם בתחילה קבלנים הציעו לבצע תמא 38 לדיירים בחינם, אך אלו התנגדו בטענה שחיזוק מפני רעידות אדמה לא שווה את הבלאגן הגדול שהבניין צריך לעבור בתמורה, ורק אז קבלנים התחילו להציע יותר ויותר הצעות אטרקטיביות בשביל בנייני מגורים.

בעיקרון, כולם מרוויחים מקיום תמא 38. תמא 38 טוב לדיירים שקבלים בחינם שיפוץ בשויי של מאות אלפי שקלים. מצד שני תמא 38 מצויין גם לקבלנים שאמנם משקיעים מאות אלפים בשיפוץ הבניין, חיזוקו מפני רעידות אדמה, והוספת אטרקציות נוספות לבניין, אך בתמורה הם מקבלים 2 קומות שבהם הם יכולים לבנות כ-4 דירות ולשווקן במחירי הנדלן שממילא נמצאים בשמיים תמיד. לכן בחישוב מהיר ניתן להבין שקבלן "מפסיד" על תמא 38 מאות אלפים אבל מרוויח הכנסה של מיליונים בעקבות מכירת הדירות שבנה, שהן לרוב דירות פנטהאוז יוקרתיות.

אך בישראל כמו בישראל, תמא 38 נתקלת בלא מעט מכשולים ביורוקרטים – וועדות מקומיות של המועצה המקומית, אישורי תמא 38 שמתעכבים, מכרזים על תמא 38 שמתמהמהים ולכן גם אחרי הסכמת הדיירים תהליך תמא 38 עובר מכשולים רבים.